TIRNAK SAĞLIĞINA ÖNEM VERİN

Dermatolog Dr Elif Ebru Gun-tirnak sagligi

Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner Tırnak sağlığı ‘nın önemini vurguladı.

Tırnaklarınızın sağlığınıza dair birçok ipucuna sahip olduğunu biliyor muydunuz? Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler, renk değişimleri ve bunun gibi daha birçok belirti vücudunuzdaki hastalıkların belirtileri olabiliyor. Tırnaklar ve sağlığınızla ilgili ipuçları nelerdir? Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner, tırnakların sağlıkla ilgili neler ifade ettiği hakkında bilgiler verdi. Dermatolog Dr. Güner’in belirttiği üzere, tırnaklarda meydana gelen değişiklere dikkat etmek gerekiyor çünkü bu değişiklikler hastalıkların ilk belirtileri olabiliyor. Tırnakta meydana gelen anomalilerin büyük bir bölümü zararsız ama gene de ihmal etmemenizde fayda var. Unutmayın, tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla yakından ilgilidir. Tırnaklarınızdaki bulgular hakkında endişeleriniz varsa tavsiyemiz, dermatoloğunuza danışmanız yönünde. Doktorburada.com doktorlarından Dermatolog Dr. Güner, tırnaklarınızın sağlığınızla ilgili neler ifade edebileceğini aşağıdaki şekilde belirtiyor:

Soluk Tırnaklar

Sahip olduğu renginden çok daha soluk olan tırnaklar; anemi, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Beyaz Tırnaklar

Tırnakların yüzeyi tamamen beyaz ya da beyaza dönükse başta hepatit olmak üzere karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Sararmış Tırnaklar

Sararmış tırnaklar en çok mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Eğer enfeksiyonun şiddeti artarsa tırnak batması meydana gelebilir. Ayrıca sararmış tırnaklar tiroid, akciğer, şeker hastalığı ve sedef hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Mavi ve Mor Renkteki Tırnaklar

Tırnakların mavimsi ve mora yakın bir tona sahip olması vücudun yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Mavi ve mor tırnaklar, zatürree gibi akciğer enfeksiyonlarının da belirtisi olma riskine de sahip. Ayrıca bazı kalp hastalıkları tırnakta mavi çizgilerin oluşmasına da neden olabiliyor.

Soyulan tırnaklar

Tırnak yüzeyinde pürüzler ve çukurlar meydana gelmişse bu sedef hastalığı ya da inflamatuar artrit hastalığının erken bir belirtisi olabilir.

Tırnaklarda Çatlama

Sık sık çatlayan hassas tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılıdır. Sarımsı bir renk tonu ile birlikte tırnaklarda meydana gelen çatlama ise daha çok mantar enfeksiyonu belirtisidir.

Tırnak altındaki koyu çizgiler

Tırnak altında koyu çizgiler gözlemleniyorsa derhal bir doktora başvurulmasında fayda var. Çünkü bu çizgiler cilt kanserinin belirtisi olabiliyor.

Tırnak Yeme

Tırnakların yenmesi kişinin eskiden edindiği bir alışkanlıktan daha çok anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarla bağlantılı olabiliyor.