DÜNYACA ÜNLÜ TENOR MAESTRO ANDREA BOCELLİ İSTANBUL’DA

Andrea_Bocelli 8 haziran 2024 istanbul konseri-mayatta-9112023
Dünyanın en ünlü tenorlarından Andrea Bocelli , 8 Haziran 2024’te İstanbul’da vereceği konser öncesinde İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Toplantıda barış mesajları veren dünya starı Bocelli, “Kendi müziğimle dünya çapındaki güncel şartların daha da iyileşmesine bir katkım olursa ne mutlu bana. Yani ben sesimden feragat edebilirim yeter ki barış tesis edilsin. Savaş bence çok aptalca bir şey. Korkunçluğu bir yana, en aptalca şey, insanlığın hatası” dedi.

8 Haziran 2024’te İstanbul Beşiktaş Dolmabahçe Stadyumu’nda müzik tutkunlarına seslenecek olan Andrea Bocelli, konser öncesinde Feriye Palace’ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Bocelli’nin yanı sıra eşi ve Andrea Bocelli Vakfı Başkan Yardımcısı Veronica Berti Bocelli, İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Clemente de katıldı.

Bocelli, “Ses, Allah’ın bir lütfu ama ben de çalışarak elimden geleni yapıyorum. Türkiye çok güzel İstanbul da öyle, bu konuda ne söylesem yüzeysel kalır. Kendimi şanslı hissediyorum” diye konuştu. Dinleyicileriyle her geçen sene karşılıklı enerji alışverişinin arttığını ifade eden Bocelli, “Sizdeki bu heyecanı hissediyorum. Müzik, birleştirici bir güç oluyor. Ben de bunu gerçekleştirmek için elimden geleni yapıyorum. Bu son albümde hayatımdaki iki öneme sahip ses de bana eşlik etti. Oğlum Matteo genç bir ses ve kızım Virginia. Bu albüm için aileme teşekkür ederim. Noel’in fon müziği oldu benim için” dedi.

“BEN SESİMDEN FERAGAT EDEBİLİRİM, YETER Kİ BARIŞ TESİS EDİLSİN”

Dünyanın içinde bulunduğu durum hakkında düşünceleri sorulan Bocelli, barış mesajları verdi:

“Müzik insan ruhuna hitap ediyor, etkiliyor da… Kendi sesimle, kendi müziğimle dünya çapındaki güncel şartların daha da iyileşmesine bir katkım olursa ne mutlu bana. Yani ben sesimden feragat edebilirim,  yeter ki barış tesis edilsin. Yani savaş bence çok aptalca bir şey. Korkunçluğunu bir yana bırakın, en aptalca şey, insanlığın hatası.  Ben bütün dinlere saygılıyım. Bir Tanrı varsa o hepimizin Tanrı’sı. Herkes kendine has bir isimle hitap eder, kendi yöntemleriyle ibadet eder ama Tanrı’nın tekliğine inanıyoruz. Dünya üzerinde yaptıklarımız çok acı verici. Kendi dini inançlarımıza bağlı olmamız ama diğer inançlara saygı duymamız lazım. İtalyan bir gazetecinin bir sözü var. İntikam bazen seni rahatlatabilir ama affetmekten çok daha ağır sonuçları vardır.”

Andrea Bocelli’nin eşi Andrea Bocelli Vakfı Başkan Yardımcısı Veronica Berti Bocelli de vakfın çalışmalarıyla ilgili bir soruya, “Andrea’yı tanıdığımdan beri kimin yardıma ihtiyacı varsa tek cevabı vardı: Evet. Bir Vakıf kuruldu, Haiti gibi çok uzak bir ülkede önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Biz müziği vasıta olarak kullanıyoruz. Dünyanın farklı ülkelerinde 34 proje yaptık. 60 milyon toplandı. Biz de bir deprem yaşadık. Açtığımız okullarda müziğe önem verdik. Dünyayı müzik kurtaracak. Çocuklar bizim geleceğimiz, onlara yatırım yapıyoruz” diye yanıt verdi.