SELÇUK DEMiREL’İN ÇALIŞMALARI ÇAĞSAV’DA

selcuk demirel fransiz kultur cagdas sanatlar merkezi
Dünyaca ünlü Türk Çizer Selçuk Demirel’in Yerle Gök Arasında adını verdiği sergisi Ankara’da sanat severlerle buluştu. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı sergi Institut Français iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Sanat ve düşünceyi, dünün ve bugünün eserlerini harmanlayan serginin açılışında Sanatçı Selçuk Demirel’in yanı sıra Fransa’nın Ankara Büyükelçi Yardımcısı Julien Cats, yabancı misyon temsilcileri, sanatçılar ve iş insanları yer aldı.

Yerle Gök Arasında sergisi hakkında: bu sergi çok sayıda ve farklı meseleyi bir araya getirip birbirine bağlıyor ve böylece kolektif düşüncemiz için paha biçilmez bir rehber meydana getiriyor. Hayatın kasvetli gerçeklerinin bunaltıcı hâle geldiği, harekete geçmemize dair verilen her ihtarın bizi felce uğrattığı bir zamanda Selçuk’un kalemi bizi hem yatıştırıyor hem de canlandırıyor.

Çünkü Selçuk Demirel vizyon sahibi bir şairin yumuşaklığını ve keskinliğini dışa vuruyor. Bu retrospektif bizi, çevre ve sürdürülebilir kalkınma konusunun uluslararası düzeyde bahsedilmeye başlandığı, ancak günümüzün küresel ve mecburi

farkındalığının olmadığı 1990’lı yılların başlarına kadar uzanan çizimlere geri götürüyor. Otuz yılı aşkın bir süredir, sanatçı şiirsel ya da yakıcı imgelerle bizi sarsıyor, bazen bizi azarlıyor, çoğu zaman bir yol açıyor. Bizi bir araya getiren ve kurtaran bir gülümsemeyi tetikleyerek bizi yeniden harekete geçiriyor.