GELECEĞiN MUCiTLERi ÖDÜLLERİNİ ALDI

samsung_gelecegin_mucitleri_yarismasi-EsravOflazvGuvenkaya,Demet Sabanci Cetindogan,ilber Ortayli,DaeHyunKim,Erdem Erkul,Didem Capa, SilaSayar

Samsung Geleceğin Mucitleri bilim yarışmasının kazananları, The St. Regis İstanbul’da gerçekleştirilen törende ödüllendirildi. Samsung’un projesi; öğrencilere bilimi sevdirerek onları yaratıcı düşünmeye ve yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek üzere; Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Oflaz Medya Grubu işbirliğiyle hayata geçirildi. Yarışma sonunda üç proje ödüle layık görüldü. Kazanan projeler, Kidz TV’de videoları yayınlanan 10 finalist arasından geleceginmucitleri.com üzerinden halk oylaması sonuçları ve jüri değerlendirmesi neticesinde belirlendi. Yarışmada finale kalan öğrenciler ve onlara rehberlik eden öğretmenlerine cep telefonu ve tablet bilgisayar hediye edildi.

Ödül Töreni, Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ve Samsung Electronics Dış İlişkiler Ülke Direktörü Dr. R. Erdem Erkul, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa ve Oflaz Medya Grubu Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya ev sahipliğinde düzenlendi. Ödül törenine iş, sanat ve cemiyet dünyasından Mehmet Büyükekşi, İlber Ortaylı, Şükran Güzeliş, Gül Gölge Saygı, Pınar Altuğ, Ahu Orakçıoğlu, Ece Vahapoğlu, Emine Ün, Hamdi Alkan, Gül Ergi, İlkem Öztürk ve Hülya Eltemur gibi isimler katıldı.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ödül töreninde yaptığı konuşmada:

“Yakından tanık olduğumuz üzere, dünya yepyeni ve umut veren bir geleceğe doğru ilerliyor. Bilim ve teknoloji hayatlarımızı değiştiriyor, kolaylaştırıyor ve yaşam kalitemizi artırıyor. Biz de Samsung olarak bu değişimin en önemli unsurunun gençler ve çocuklar olduğuna inanıyoruz. Biliyoruz ki, yarınımızı şekillendirecek olanlar bugünün çocukları ve gençleridir. Türkiye, genç nüfusu, muazzam potansiyeli ile tüm dünyaya umut veren bir ülke. Yaratıcı Çocuklar Derneği ile birlikte sürdürdüğümüz ‘Samsung Geleceğin Mucitleri’ projesi, çocuklarımız ve gençlerimiz hakkında düşündüklerimizin ne kadar doğru olduğunu bize her sene gösteriyor. Yarışmada ortaya çıkan dahice fikirleri gördükçe bu projeye destek vermekten duyduğumuz mutluluk artıyor.”

Didem Çapa:

“Samsung Geleceğin Mucitleri” bilim yarışması, çocukların hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıklarını geliştirmek üzere gerçekleştirilen son derece önemli bir projedir. Bugünün dünyasında tek sürdürülebilir rekabet avantajı hem bireyler, hem şirketler, hem de ülkeler için yaratıcılıktır. Çocuklarımızın yaratıcılıklarını kullanarak ortaya koyacakları bilim ve teknoloji alanlarındaki yeni proje ve ürünlerin gelecekte insanlığa çeşitli alanlarda katkı sağlayacağına inanıyor, geleceğin mucitlerini şimdiden kutluyorum. Peter Drucker’in dediği gibi Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.

Sabancı Çetindoğan ise konuşmasında:

“Teknoloji ile bütünleşmiş bilimin yeryüzündeki yaşama giderek egemenlik kurduğu bir çağdayız. Teknoloji ”nasıl” sorusuna cevap ararken, bilim ”neden” sorusunu cevaplamaya çalışır. Her zaman söylediğim gibi Türkiye’nin daha çok bilime, daha çok bilimselliğe ve böylelikle daha çok teknolojik özgürlüğe ihtiyacı var. Geleceği belirleyecek asıl kuvvet, bilgi teknolojileri ve bu teknolojileri üreten akıllar olacaktır.

Esra Oflaz Güvenkaya:

“Geçmişin söyleyecek yeni bir sözü yok. Her şey şu anda ve gelecekte, çocukların yaratıcılıklarının sınırı yok. Bizim yaptığımız, içlerinde olanı ortaya çıkarmaları için destek ve ilham vermek. Bu bağlamda icatlarını bir araya getirdik. Güzel yarınlar ve çağı yakalayan bir Türkiye için çalışmaya devam ediyoruz. Dünya gelişim ve innovasyon  ile şekilleniyor, ülkelerin kaderi artık bu şekilde belirleniyor .” dedi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7