SADRi ALIŞIK ÖDÜLLERi 6. KEZ SAHiPLERiNi BULDU

sadri alisik odulleri 2016 sinasi sahnesi ankara (1)

Sadri Alışık Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “6. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” sahiplerini buldu. Tiyatro camiasından çok sayıda isim katıldığı gecenin sunuculuğunu Yekta Kopan yaptı. Kerem Alışık, konuşmasında “Sanat bir başkaldırıdır, sanat çok güçlü bir silahtır ama kimseyi öldürmez. Silahlar sussun, sanat susmasın” dedi.

 “6. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” kapsamında komedi-müzikal ve dram olmak üzere iki farklı kategoride ödüller verildi. “Onur Ödülü” Gülgün Kutlu’ya,  “Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü” Sevgi Türkay’a ve “Seçici Kurul Özel Ödülü” ise Kulis Sanat Tiyatrosu’na layık görüldü. Gülgün Kutlu, ödülünü Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in elinden aldı. Taşdelen, “Bu ülkede ne zaman sanatçılar siyasetçilerin önünde oturur, siyasetçiler sanatçıların arkasına geçmeyi bilirse, işte o gün bu ülke bambaşka bir ülke olacaktır” dedi.

DUYGULU ANLAR

“Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü”nü Sevgi Türkay’a takdim eden Kerem Alışık, sanatın önemine değindi. Kerem Alışık, sanatla nefes alanların sanata sarılması gerektiğini belirtti. “Sanat bir başkaldırıdır, sanat çok güçlü bir silahtır ama kimseyi öldürmez. Silahlar sussun, sanat susmasın” diyen Alışık, annesi Çolpan İlhan’la ilgili söylediği “Çolpan İlhan ailemizin kahramanı, emek üretim ilişkimizin kaynağı ve sanatsal tüm çabalarımızın mimarıdır” sözlerini söylerken oldukça duygulandı.

KOMEDİ-MÜZİKAL ÖDÜLLERİ

Başkanlığını Gülşen Karakadıoğlu’nun yaptığı ve Akif Yeşilkaya, Basri Albayrak, Deniz Bozer, Filiz Elmas, Mehmet Atay ile Mehmet Ege’den oluşan Seçici Kurul Üyeleri tarafından ödüle layık görülenlere ödülleri verildi. “Komedi, Müzikli Oyun ya da Müzikal Dalında Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” Ankara Sanat Tiyatrosu’ndan Bülent Yıldıran, “Komedi, Müzikli Oyun ya da Müzikal Dalında Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Şirin Giobbi, “Komedi, Müzikli Oyun ya da Müzikal Dalında Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan İrfan Kılınç, “Komedi, Müzikli Oyun yada Müzikal Dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Ebru Nil Aydın oldu.

DRAM ÖDÜLLERİ

“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan Mert Kırlak, “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Maral Üner, “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Erdal Küçükkömürcü ve “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü ise Tatbikat Sahnesi’nden Evlin Beşikçioğlu almaya hak kazandı. 

EŞİNE ADADI

Elvin Beşikçioğlu, “Başta Erdal olmak üzere bu ödülü almam da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ödülü Erdal ve tüm Tatbikat Sahnesi adına alıyorum” ifadesini kullandı. İrfan Kılınç, ödülü suçsuz yere katledilen bütün insanlara adadığını belirtti.