PERSONA SERGİSİ ÜNLÜ İSİMLERİN KATILIMIYLA AÇILDI

persona sergisi bodrum loft Selcan_Atilgan_Dilara_Akin

Avrupa’nın önde gelen galerilerinden Thaddaeus Ropac’ın Persona sergisi Bodrum’da kapılarını açtı.

Persona sergisi ’nin açılış kokteyline iş, cemiyet, kültür, sanat camiasının önemli isimleri katıldı. Küratörlüğünü Selcan Atılgan’ın üstlendiği Persona sergisi’nde Erwin Wurm, Tony Cragg, Tom Sachs ve Sylvie Fleury’nin eserlerini yer alıyor.

Erwin Wurm, Tony Cragg, Tom Sachs ve Sylvie Fleury’nin objektifinden çağdaş heykel sanatının çok yönlü dünyasını keşfe çağıran sergiye Bodrum Loft ev sahipliği yaptı. Avrupa’nın önde gelen galerilerinden Thaddaeus Ropac işbirliğiyle hayata geçirilen Persona sergisinin kokteylinde başta Hamdi Akın, Pervin Ersoy, Serap Sarı, Aysel Akçay, Pelin Akın-Baver özalp, Mert-İdil Fırat, Melisa Tapan ve Roksi-İzzet Garih’in de bulunduğu seçkin isimler yer aldı. Sergi açılışına katılanlar çalışmaları müzik eşliğinde beğeni ile izledi.

Yapılan bilgilendirmede sergi hakkında şu ifadeler yer aldı, ”Her sanatçı, sanatın özü üzerine benzersiz bir bakış açısı sunar; geleneksel kavramları sorgular, izleyicileri olağanüstü yöntemlerle olağandışı hale getirmeye ve kendilerini sorgulamaya davet eder. Bronzun, çeliğin ve metalin sessiz fısıltıları arasında toplum içinde sergilediğimiz sonu olmayan bir tiyatroda gerçek benliğimizi gizleyen cephelerle karşılaşıyoruz. Her bir heykel, tanıdıkla alışılmadık, sıradan olanla olağanüstü arasında köprü kurarak sanat ve endüstri arasındaki ilişkinin bir kanıtı olarak duruyor. Burada zanaatkârlık, gerçekliği dönüştüren simyaya dönüşüyor. İnsan doğasının bükülmüş kıvrımlarında ve zarif çizgilerinde, gizli benliğimizin sessiz koruyucularının ortasında, kolektif ruhumuzun derinliklerini yansıtan bir aynalar bütününü buluyoruz”.

Persona sergisi 4 Temmuz – 1 Eylül 2024 tarihleri arasında açık kalacak.

SANATÇILAR HAKKINDA

Tony Cragg
Cragg’in heykelleri bilindik fiziksel varoluşu aşarken aynı zamanda zengin bir dil ve duygu yelpazesi sunar. Kullanışlı olanı reddederek, dönüştürücü olanı tercih eder, Cragg’in yaratıları keşif ve merak duygusu uyandırır. Form ve malzeme ustalığıyla, Cragg bizi insan ifadesinin derinliklerini ve sanatsal yeniliğin sınırsız olanaklarını keşfetmeye davet eder.

Tom Sachs
Sachs’ın heykelleri ürün kadar süreçle de ilgilidir. “İşini gösterme” kavramını benimseyen Sachs, her parçanın arkasındaki titiz zanaatkarlık ve kavramsal temelleri açığa çıkarır. Geleneksel Japon çay seremonisini yeniden hayal etmekten, kapitalist kültürün deşifre edilmesine kadar, Sachs bizi varsayımlarımızı yeniden düşünmeye ve çağdaş toplumun karmaşıklıklarıyla yüzleşmeye çağırıyor.

Erwin Wurm
Herhangi bir şeyin heykel olma potansiyeline inanan Wurm, heykel ve günlük yaşam arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Absürtlük ve sıradan gerçeklik araştırmasıyla, Wurm, algılarımızı sorgulamamızı ve alışılmadık olanı benimsemeye davet eder. İkonik “Bir Dakikalık Heykeller”inden, kıyafetleri ikinci bir deri olarak görmekten söz ettiği eşsiz yorumuna kadar, Wurm’un çalışmaları bizi etrafımızdaki dünyayla yeni ve beklenmedik yollarla etkileşime girmeye teşvik eder.

Sylvie Fleury
Fleury’nin çalışmaları geleneksel sınırları aşar, heykel, performans, enstalasyon ve resim alanlarını kapsar. Hazır nesneleri yeniden amaçlandırarak ve lüks malların fetişleştirilmesini sorgulayarak, Fleury, değerin ve anlamın geçici doğasını yeniden düşünmeye davet eder. Zamansallık ve tüketim kültürü üzerine eleştirel düşünceleri, kendi malzeme ve arzu ilişkimizi düşünmemize neden olur.