PAKİSTAN MİLLİ GÜNÜ KUTLANDI

IDRIS GULLUCE, Muhammad Haroon SHAUKAT

Pakistan milli günü Büyükelçi Muhammad Haroon Shaukat’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Swissotel Ankara’daki resepsiyona siyaset, diplomasi ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Hükümeti Temsilen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de Pakistan milli günü resepsiyonuna katıldı. Resepsiyon ev sahibi büyükelçinin konuşmasıyla başladı. Büyükelçi Shaukat konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değindi, Shaukat, Türkiye’nin Pakistan halkı için en yakın ve en dost ülke olduğunu ifade ederek  “Türkiye ile ilişkilerimizi hızlı bir şekilde güçlendirmek için çalışıyoruz. Yaşasın Pakistan-Türkiye dostluğu, yaşasın Pakistan-Türkiye kardeşliği” dedi. Bakan Güllce ise; “Türkiye ve Pakistan her dönem yakın siyasi, askeri, kültürel, ticari ve ekonomik ilişkiler içerisinde bulunmuşlardır. O kadar yakınız ki Pakistan dilinin adı Urduca, Orduca. Bizim ordumuzun adını taşıyor” dedi. Güllüce, ikili ilişkilerin karşılıklı yarar, güven ve anlayış temelinde giderek geliştiğine işaret ederek “Diğer taraftan Pakistan’ın ticari ve ekonomik önemi istikrarlı olarak artmaktadır” diye konuştu.

Türkiye ile Pakistan arasında üç benzerlikten bahsetmek istediğini belirten Güllce, şöyle devam etti:

“İlk olarak Türkiye ve Pakistan arasında geçmişten gelen sağlam, kültürel ve tarihi bağların yanı sıra inancımızdan kaynaklanan sağlam dostluk da bulunmaktadır. Her iki ülkenin de büyük bir çoğunluğunu Müslüman nüfus oluşturmakta. Pakistanlı Müslüman kardeşlerimiz, Türkiye’nin kurtuluş savaşına destek vermiştir. Biz millet olarak bu desteği hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. İkinci olarak ülkelerimizin büyük mücadeleler sonucunda kurulduğuna ve bağımsızlıklarını elde ettiklerine dikkat çekmek istiyorum. Üçüncü olarak, genç nüfusun her iki ülkenin demografik yapısında önemli bir unsur olduğunu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede Pakistan’ın da içerisinde bulunduğu Asya Pasifik bölgesinin küresel ekonomideki artan rolüyle paralel olarak Türkiye’de bu bölgeye özel ve öncelikli önem vermeye başlamıştır.”

Pakistan’da 30 Temmuz 2013’te düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 11 Mayıs 2013’te yapılan genel seçimlerin, Pakistan demokrasisi adına önemli bir başarı olduğunu söyleyen Bakan Güllüce Türkiye’nin Pakistan’ın istikrar, huzur ve refahına önem atfettiğini, Pakistan’a siyasi, askeri, ekonomik ve diğer alanlarda destek vermeye ve işbirliğini yeni ufuklara taşımaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Muhammad Haroon SHAUKAT, IDRIS GULLUCE