NORVEÇ KRALI ANKARA’DA SERGİ AÇILIŞINDA

Norvec Krali V. Harald, Abdullah Gul Kralice Sonja, Hayrunnisa Gul (1)

Norveç Kralı Sergi Açılışında. Yirminci yüzyılın en üretken ve yaratıcı sanatçıları arasında yer alan Edvard Munch ve Andy Warhol’un eserlerinden oluşan ‘Munch-Warhol’ sergisi, Cermodern’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışını ise Norveç Kralı V. Harald, Kraliçe Sonja, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, yaptı. Açılışa ayrıca İçişleri Bakanı Muammer Güler ve eşi Neval Yüksel, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, yabancı misyon şefleri ve büyükelçilik görevlileri katıldı. Norveç Kraliçesi Sonja, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Munch-Warhol sergisini açmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, son 2 yılda Munch eserlerinden oluşan birçok sergi açtığını ve Paris, Londra ve Oslo’daki sergileri yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiğini ifade etti. Kraliçe Sonja, “Bu yıl Edward Munch’un 150. yaşını kutluyoruz. Bu tarih Norveç’te ulusal çapta kutlanmaktadır. Oslo’daki iki ana sergimiz neredeyse yarım milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş. 5 milyon nüfuslu ülke için oldukça etkileyici bir rakam. Edward Munch ve Andy Warhol’un orijinal eserlerinin sergilendiği etkinlikte kutlamalara müthiş bir katkıda bulunmuştur” dedi.

İlk kez Ankara’da görücüye çıkıyor

20. yüzyılın başında Munch tarafından üretilen dört motif olan ‘Çığlık’, ‘Madonna’, ‘Broş’ ve ‘İskelet Kollu Otoportre’, Andy Warhol tarafından yeniden tasarlandı. Sergide yer alan serideki bazı eserler, ilk kez Ankara’da görücüye çıkıyor.