ASIRLIK YÜZLER ‘İN LANSMANI SANAT CAMİASINI BULUŞTURDU

can_dundar_cahit_berkay_nebil_ozgenturk_pfizer_ekibi

Gazeteci ve yönetmen Nebil Özgentürk’ün Asırlık Yüzler : Yüzyılın Sağlığı, Yüzyılın Tanıklığı belgeselinin lansmanı dün akşam Feriye Lokantası’nda yapıldı.

Lansmana Halit Kıvanç, Can Dündar, Zülfü Livaneli, Tuluğhan Tekelioğlu, Cahit Berkay ve Coşkun Aral gibi isimler katıldı. Belgeselin lansmanına Halit Kıvanç’ın konuşması damgasını vurdu. “50 yıldır kimseyle küskünlüğüm yok. Hayatım boyunca bir kişiye tokat bile atmadım, herkesi sevgiyle kucakladım. Gençlerden rol çalmıyorum ama hala dinç bir şekilde işimi yapıyorum. Bir hafta önce 89 yaşına bastım. Dilerim ki Nebil’in (Özgentürk) on yıl sonraki Asırlık Yüzler belgeselinde bizzat yer alırım.” Nebil Özgentürk ve ekibi, belgeseli için yollara düşerek Türkiye’nin dört bir yanında, İzmir’deki, Nazilli’deki, Bolu’daki, Erzurum’daki asırlık çınarların izini sürdü. Türkiye’nin dört bir yanında 100 yaşını aşmış nine ve dedelerle söyleşti, onlara sırlarını sordu. Belgesel için 100 yaşını aşkın 30 asırlık çınarla röportajlar yapıldı.

Belgeselde; 1935’te Nazilli’de Türkiye’nin ilk basma fabrikasının açılışına tanıklık eden de var. Kimi uzaktan görmüş Mustafa Kemal’i, kimi yanağını sıkan elini çocuk hırçınlığıyla itmiş. Belgesel, kimi zaman hüzünlü ve hikayelere tanıklık ederken önde gelen fikir lideri hekimler de uzun ve sağlıklı yaşama dair ipuçlarını sıralıyor. Belgeselde “neyi asla yapmıyorlar?”, “neleri ortak yapıyorlar?”, “nelerden vazgeçemiyorlar?”, “alışkanlıkları, olmazsa olmazları, ellerini sürmedikleri neler?” gibi soruların cevapları da aranıyor.

yasemin_ayginin_halit_kivanc_nebil_ozgenturk

Belgesel Künyesi

Genel Yönetmen:                      Nebil Özgentürk

Genel Koordinatör:                    Melda Davran, Berat Günçıkan

Görsel Yönetmen:                     Emek Durmuş

Yapım Koordinatörü:                 Aslan Tayfun Alkan

Yönetmen Yardımcısı/Editör:    Zeynep Erpamir

İkinci Yönetmen:                      Murat Karakuş

Araştırma ve Metin Yazarları:     Berat Günçıkan, Melda Davran

Yönetmen Asistanı:                   Volkan Evcim

Kameraman:                             Ersin Çakır

Jenerik Müziği:                          Cahit Berkay

Müzik:                                       Can Atilla

Seslendiren:                             Burhan Güven