MEKSiKA’NIN YENi KISA TARiHi TANITILDI

ankara universitesi - meksikanin yeni kisa tarihi kitap tanitimi-12.04.2022
Meksika’nın Yeni Kısa Tarihi (New Compact History of Mexico) kitabının Türkçe versiyonunun tanıtımı Ankara Üniversitesi Rektörlük binasındaki organizasyonda yapıldı.

1973 yılında Meksikalılar için temel tarih bilgilerini içeren bir yayın olarak hazırlanan kitap yenilenerek Türkçe diline çevrildi. Ankara Üniversitesi Latin Amerika Araştırmaları Enstitüsü (LAMER) öncülüğünde Türkçe’ye çevisi yapılan kitapta Meksika tarihi hakkında temel ve eğlenceli bilgilere yer veriliyor.

Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez’in başkanlık ettiği tanıtım etkinliğinde, Dışişleri Bakanlığı Amerika Genel Müdürü Büyükelçi Levent Gümrükçü, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve LAMER Müdürü Prof. Dr. Necati Kutlu konuşmacı olarak yer aldı. Meksika’dan El Colegio de Mexico Başkanı Dr. Silvia Giorguli de video konferansla bağlanarak salondaki katılımcılara hitabetti.

Kitap hakkında konuşan Büyükelçi Hernandez: “Türk insanının Meksika hakkında bilgiler edinmesi için iyi bir kaynak. Meksika’nın Yeni Kısa Tarihi kitabının iki ülke arasındaki kültürel bağları kuvvetlendireceğine inanıyorum. Türk ve Meksika akademik çalışmalarını sonucu ortaya çıkan bu kitabın yayınlanmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duymaktayız” cümlelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise: “kitap Türkçe’ye çevrilmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacak. Meksika Ulasal Özerk Üniversitesi (UNAM) ile karşılıklı fakülte ve lisansüstü öğrenci değişim programı başlatılacak” dedi.

Etkinliğe video konferansla bağlanan El Colegio de Mexico Başkanı Dr. Silvia Giorguli: Meksika’nın kuruluşunu anlatan önemli bir diplomatik belge olan Meksika’nın Yeni Kısa Tarihi kitabının üniversite tarafından hazırlanan en önemli kitaplardan birisi olduğunu vurguladı.