MASLENiTSA BAYRAMı ‘NI ANKARA’DA KARŞILADILAR

rus kultur dernegi maslenitsa bayrami 2016Maslenitsa Bayramı ‘nda çocuklar geleneksel dans gösterileriyle beğeni topladı. Ankara’da yaşayan Rus vatandaşları baharın gelişini düzenlenen bir etkinlikle kutladı. Başkent’te yaşayan Rus vatandaşları, Rus Kültür Derneği’nin düzenlediği ve Slavların en eski bayramlarından biri olan Maslenitsa Şenliği’nde bir araya geldi. Etkinlikte Ruslar, bir yandan kışa veda edip, diğer yandan da baharı selamladı.

Şarkılar eşliğinde dans ettiler
Etkinlik tam bir şenlik havasında geçti. Soğuk kış günlerini anımsatan korkulukların bolca yer aldığı etkinlikte, çocuklar birbirinden farklı şarkılar eşliğinde dans edip, kareografiler sergileyerek hep birlikte kışa veda etti.  Ansera AVM’de gerçekleşen etkinlikte konuklara Maslenitsa’nın simgesi olan blin (krep), tereyağı, bal, reçel, havyar, kırmızı salamura balık ve kıyma gibi yiyecekler sunuldu. Etkinlikte düzenlenen kermeste Rus kültüründen de izler taşıyan yiyecek ve hediyelik eşyalar satıldı.

Korkulukları yaktılar
Kutlamada ‘Asorti Dans Kulübü’ Kareografisti Ekatirina Özer, kulüpte dans eğitimi gören Rus ve Türk çocuklar ile Rus Halk Dans Gösterisi düzenledi. Organizasyona kış ve ilkbaharı temsil eden kıyafetlerle katılan Rus kadınlar kutlamaya renk kattı. Alışveriş merkezinin bahçesindeki kışı temsil eden kukla, Efe-s Show’un düzenlediği alev gösterisiyle yakılarak eğlenceli görüntüler oluşturdu. Hristiyanlık öncesi dönemde başlayan Maslenitsa, Rusya’da bir hafta boyunca süren etkinliklere sahne oluyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7