KRONOS QUARTET İLK KEZ TÜRKİYE’DE

Kronos Quartet ankara konseri 1-mayatta

Yeni müziğin öncü grubu olarak adlandırılan Kronos Quartet Ankara’daki ilk performansını 21 Nisan’da CSO Konser Salonu’nda gerçekleştirecek.

40 yılı geride bırakan Kronos Quartet topluluğu, kendine özgü müzik vizyonunu, cesur deneysel tarafıyla harmanlayan grup, benzersiz bir ifade gücü kazandı ve tüm dünyada dinleyicilerin ilgisini çekmeyi başardı. 1973 yılında kurulan Kronos Quartet Shostakovich, Webern, Bartok ve Ives’den, Astor Piazolla, John Cage, Raymond Scott ve Howlin Wolf’a kadar uzanan 400’den fazla eserden oluşan repertuvara sahip.

Kronos Quartet, Terry Riley ve Henryk Gorecki gibi günümüzün en yetkin isimlerinin yanı sıra Zimbabve, Polonya, Meksika, Avustralya, Japonya, Arjantin ve Azerbaycan’a dek dünyanın farklı yerlerinde en yenilikçi bestecilerle çalışıyor. Dörtlü halen, John Adams, Franghiz Ali-Zadeh, Diamanda Galas, Osvaldo Golijov, Ben Johnston, Steven Mackey, Arika Nishimura, GAbriela Ortiz, P.Q. Phan, Steve Reich, Somel Satoh, Peteris Vasks ve Guo Wenjing’in de içinde bulunduğu birçok besteciyle işbirliği içinde oldu.

Kronos Quartet, San Fransisco ve New York’un da içinde olduğu birçok şehirde ve her yıl çıktığı turnelerde Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa, Japonya, Meksika, Güney Amerika, Yeni Zellenda, Rusya, Hong Kong ve Avustralya’da konser salonları, kulüp ve caz festivallerinde, 100’den fazla konser veriyor. Son turnelerinde, Amsterdam Concertgebouw, Kennedy Center, Montreux Caz Festivali, Brooklyn Müzik Akademisi, Moskova Tchaikovsky Konser Salonu, Sidney Opera Binası, Tanglewood, Londra Kraliyet Konser Salonu, Buenos Aires Teatro Colon, La Scala, Paris Şehir Tiyatrosu ve Chicago Konser Salonu’nda konserler verdi.