DEPREM BÖLGESİNDE KORE ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

kore kultur merkezi hatay samandag 14.08.2023Kore Kültür Merkezi ile Kültür Turizm Bakanlığı işbirliğinde depremzedeler için etkinlik düzenlendi. Hatay ve İskenderun’daki konteyner kentte yapılan etkinlikte film gösterimi, Kore geleneksel yelpaze (Buçeçum) ve Ganggangsulle dansı gösterisi sunuldu.

Etkinliğe Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Kore Kültür Merkezi Genel Müdürü Kee Houng Park, Türkiye Kore Topluluğu Kore Mahallesi Yöneticisi Chang Seob Song, Türkiye Güneydoğu Bölgesi Koreliler Derneği Başkanı Tae Yeon Lee ve Başkan Yardımcısı Dae Hee Kim, Nurdağı Kaymakamı Mustafa Çolak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Memuru Selahattin Köroğlu katıldı.

Hatay ve İskenderun’daki depremzede ve çocuklar için oluşturulan etkinlik için, Kore Kültür Merkezi, T.C. Kültür ve Turizm bakanlığı, Türkiye Koreliler Derneği, İskenderun Kaymakamlığı, İskenderun Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Nurdağı Kaymakamlığı işbirliği yaptı. Etkinliğe yaklaşık bin kişi katıldı. Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun sahnelediği “Tutar mısın elimi?” adlı oyun da izleyicilerin beğenisini topladı.  ‘Larva’ adılı animasyon film gösterimi ise özellikle çocukların ilgisini ve beğenisini topladı.

Kore Kültür Merkezi Genel Müdürü Kee Houng Park yaptığı konuşmada, “Deprem felaketinden sonra Kore muhabir ekibi desteği için bölgeye gelmiştim. Yaklaşık altı ay geçtikten sonra depremzedelerle tekrar buluşabildiğim için mutluyum. Bu sıcak havada konteynerlerde hayat kolay değil. Fakat öncesine göre depremzedelerin durumu az da olsa iyileşmiş gibi olduğundan içim bir nebze rahatladı. Bu gibi etkinlikler aracılığıyla kanla bağlanan Kore ve Türkiye kardeşliğinin daha da güçlenmesini temenni ederek depremzedelere yardımımızın dokunabileceği işleri yapabilme şansını ileride de elde etmeyi umuyorum” dedi.