KAPADOKYA’DA BÜYÜLEYİCİ BİR TATİL DENEYİMİ

kapadokya sicak hava balonu turkiye

Peri bacaları, kaya kiliseleri ve yer altı kentleriyle; dünyanın en eşsiz coğrafyalarından birisi olan Kapadokya yerli turistin ilgisini yabancılardan daha geç çekti.

Yakınlığı sebebiyle Ankaralıların da en çok ziyaret ettiği turizm merkezlerinin başında Kapadokya geliyor. Son yıllarda yurt içi turizmin yükselen adresi Kapadokya profesyonelleşen turizm anlayışıyla da öne çıkıyor. 2013 yılında yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya, 2014 yılında 3 milyonu aşkın misafir ağırladı.

Bölgede, Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray ve Mustafapaşa Ören Yeri, Uçhisar Kalesi, Çavuşin Köyü, Ürgüp, onlarca vadi ve bu vadilerin içindeki kiliseler keşfedilmeyi bekliyor.

Bölge yeraltı şehirleriyle de ünlü. Kapadokya bölgesinde yüzyıllar öncesinde yaşayan toplumlar düşmanlarından kaçıp saklanmak için; Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı kentlerinin de aralarında bulunduğu; yeraltı şehirleri inşa etmişler. Çevredeki eski evlerin bu yeraltı kentlerine gizli geçitlerle bağladığı da söyleniyor. Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı kentleri en popülerleri.

Kapadokya’da kültür, eğlence ya da tatil amaçlı bulunulabilir.

Sayfalar: 1 2 3 4 5