JAPONYA ÖZ SAVUNMA KUVVETLERi GÜNÜ KUTLANDI

japonya oz savunma gunu 02072024
Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü, Japonya Büyükelçilik Konutu’nda düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Günaydın’ın yanı sıra çok sayıda büyükelçi, askeri yetkililer ve davetliler katıldı.

Japonya’nan Ankara Büyükelçisi Katsuma Takahiko’nun ev sahipliğinde düzenlenen Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü resepsiyonuna Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Günaydın’ın yanı sıra çok sayıda büyükelçi, askeri yetkililer ve davetliler katıldı.

İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan resepsiyonda konuşan Korgeneral Günaydın, “Bildiğiniz gibi 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni’nin talihsiz bir şekilde batması ile yaşanan trajedi bizi birbirimize bağlamıştı. Bu trajedinin meydana gelmesinden bu yana bu güçlü bağları nesilden nesle sürdürmeye kararlıyız. Kültürleri farklı, inançları farklı, dilleri farklı ama birbirine bu kadar yakın olan, bu kadar saygı duyan, bu kadar ortak noktaya sahip iki millet daha yoktur” dedi.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Takahiko ise “Japonya Büyükelçiliği, atalarımız tarafından tesis edilen iki ülke arasındaki derin dostluk ilişkilerinin 100. yılında, ilişkilerimizi her alanda daha da geliştirmek ve gelecek 100 yıla taşımak için var gücüyle çaba sarf edecektir” ifadelerini kullandı.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri Günü resepsiyonunda Japon mutfağına özgü yiyecek ve içecekler açık büfede konuklara servis edildi.


Japan Self-Defense Forces Day was celebrated with a reception held at the Residence of the Japanese Ambassador in Ankara. The event, hosted by Ambassador Katsuma Takahiko, was attended by General Ismail Günaydın, Head of Military Intelligence at the General Staff, along with numerous ambassadors, military officials, and guests.

General Günaydın, speaking at the reception which began with the national anthems of both countries, remarked, “As you know, the tragedy of the sinking of the Ertuğrul Frigate in 1890 had connected us deeply. Since that tragedy, we have been determined to sustain these strong bonds from generation to generation. There are few nations with such close affinity, respect, and common ground despite different cultures, beliefs, and languages.”

Ambassador Takahiko of Japan stated, “On the 100th anniversary of the deep friendship established by our ancestors between our two countries, the Japanese Embassy will exert every effort to further enhance our relations in all fields and carry them forward into the next 100 years.”

At the Japan Self-Defense Forces Day reception, guests were treated to a buffet featuring traditional Japanese cuisine and beverages.