iTALYA MiLLi GüNü’NDE NİŞAN TAKDİMİ

italya Milli Günü devlet nişanı takdimiitalya Milli Günü , İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo’nun ev sahipliğinde, elçilikte verilen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyonda tarihçi profesör İlber Ortaylı, Ortadoğu İtalya Çalışmaları Koordinatörü Valeria Cannotta ve Pınar Gürer’e İtalyan Devlet Nişanı verildi.

İtalyan Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyona Büyükelçi Luigi Mattiolo ve eşi Stefania Mattiolo ev sahipliği yaptı. Resepsiyona katılanlar arasında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da yer aldı. Bakan Elvan ve Büyükelçi Mattiolo, açılış konuşmalarında iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerden bahsetti. 

İLBER ORTAYLI’YA DEVLET NİŞANI VERİLDİ

Resepsiyonun ilerleyen saatlerinde tarihçi profesör İlber Ortaylı,  Ortadoğu İtalya Çalışmaları Koordinatörü Valeria Cannotta ve Pınar Gürer’e, Türkiye ve İtalya arasındaki kültürel ilişkilere katkıda bulunmaları, İtalyan kültürünün Türkiye’de tanıtılması nedeniyle İtalya Devlet Nişanı verildi. İlber Ortaylı konuşmasında bu nişandan dolayı büyük onur duyduğunu belirtti. Ortaylı, Türkiye ve İtalya arasındaki tarihi bağlardan bahsettiği konuşmasında Türk ve Osmanlı tarihini tam araştırabilmek ve öğrenebilmek için mutlaka İtalyan kaynaklarına bakmak gerektiğini ifade etti. 

Konuşmaların ardından Orkestra Akademik Başkent Yaylı Çalgılar Beşlisi klasik müzik dinletisi sundu. Resepsiyon, açık büfede yiyecek ve içecek ikramıyla devam etti. İtalyan mutfağının önde gelen lezzetlerinden pizza, makarna, ravioli gibi yiyecekler servis edildi. Resepsiyon geç saatlere kadar devam etti.

italya Milli Günü devlet nişanı takdimi

Luigi-Stefania Mattiolo, Lütfi Elvan