iTALYA MiLLi GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

italya milli gunu 02.06.2022 mayatta
İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi’nin ev sahipliğinde düzenlenen İtalya Milli Günü resepsiyonuna Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, büyükelçiler ve diğer diplomatik misyon temsilcileri ile davetliler katıldı.

Resepsiyonun başlangıcında İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve Ateşeler konukları rezidans bahçesinde karşıladı. 

İtalya Milli Günü iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı. Milli Marşların okunmasının ardından ev sahibi Büyükelçi ve resepsiyona Hükümeti temsilen katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu birer konuşma yaptı. 

Giorgio Marrapodi genclik ve spor Bakani mehmet muharrem Kasapoglu italya milli gunu resepsiyonu 02.06.2022 mayatta
Giorgio Marrapodi Mehmet Muharrem Kasapoğlu
“İtalya, Türkiye ile ilişkilerinin düzeyini her yönde yükseltmeyi hedefliyor”

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi de Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 2 yılın ardından ilk kez İtalya Milli Günü’nü kutladıklarını belirterek, salgın nedeniyle İtalya ve Türkiye’de hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını söyledi.

Marropodi, Türkiye-İtalya ilişkilerini güçlendirmek için sıkı çalıştıklarının altını çizerek “İtalya, Türkiye ile ilişkilerinin düzeyini her yönde özellikle de Avrupa perspektifinde yükseltmeyi hedefliyor.” şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye ile İtalya arasındaki ikili ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarma hedefine ilerlediklerini belirterek “2022, ülkelerimiz arasındaki iş birliklerini hızlandırmak açısından pek çok önemli gelişmeyi bizlere sunuyor’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılar İtalyan mutfağının özel lezzetlerini tatma fırsatı buldu. İlerleyen saatlerde canlı müzik eşliğinde eğlenen konuklar, rezidans bahçesinde gerçekleyen resepsiyonda açık havanın tadını çıkardı. Gecede DJ Tuğba Lüleci Alacam müzikleriyle konuklara eğlence dolu anlar yaşattı.