iTALYA MİLLİ GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

italya milli gunu 31052024 mayatta

İtalya Milli Günü Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği bahçesinde, İtalya’nın AnkaraBüyükelçisi Giorgio Marrapodi’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ankara’daki yabancı misyon temsilcileri, askeri erkan ve çok sayıda davetli katıldı.

2 haziran 1946 yılında anayasa referandumu sonrasında cumhuriyetin ilan edilmesinin (Festa Della repubblica) yıl dönümü olarak kutlanan bu özel gün için düzenlenen resepsiyon İtalya ve Türkiye’nin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Resepsiyonun başlamasıyla birlikte Büyükelçi Marrapodi bir konuşma yaptı. Büyükelçi Marrapodi Ankara’da üçüncü kez İtalya’nın milli bayramını kutladığını belirterek, “Ne kadar güzel bir yolculuktu. Bu yolda yaşadığım her bir anıyı çok değerli buluyorum ve eminim ki bu gece de onlardan biri olacak. İkili ilişkilerimizin tüm potansiyelini geliştirmek için bu ruhla çalışmaya devam ediyoruz. Ortak hedefimiz hiç değişmedi, tehlikelere meydan okumak, istikrar ve yoksullukla mücadele gibi ortak stratejik hedefleri ilerletmek, kolektif gücü artırmak için işbirliğini teşvik etmek” diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ise konuşmasında, Türkiye-İtalya diplomatik ilişkilerinin neredeyse 170 yıl öncesine dayandığını, zengin Akdeniz tarihi, medeniyeti ve kültüründe oluşan iki ortak mirasın ikili ilişkilere derinlik kattığını ve her alanda temasları ve işbirliğini kolaylaştırdığına dikkati çekti. “İtalya uzun süredir dost, müttefik ve stratejik ortaktır.” diyen Bozay, tüm zorlukların fırsata dönüştürülerek, başta Orta Asya ve Afrika gibi bölgeler olmak üzere diğer bölgelerde işbirliğinin geliştirilmek istendiğini kaydederek iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından milli gün kutlamasının sponsorlarına plaket verildi ve yemek ikramı yapıldı. İtalya’ya özgü lezzetlerin sunulduğu stantlar çok sayıda konuk tarafından ziyaret edildi. Kutlamada ayrıca İtalya üretimi otomobiller ve motosikletlerin de tanıtımı yapıldı. Yemek sonrası, Tuba Lüleci Alaçam tarafından gerçekleştirilen Dj performansıyla eğlenen konuklar gece yarısına kadar büyükelçiliğin bahçesinden ayrılmadı.


The National Day of Italy was celebrated with a reception held in Ankara. The reception, hosted by Giorgio Marrapodi Ambassador of İtaly in Türkiye, took place in the garden of the Italian Embassy in Ankara and was attended by Deputy Foreign Minister and European Union (EU) Ambassador Mehmet Kemal Bozay, foreign mission representatives in Ankara, military officials, and numerous other guests.

The reception, organized to commemorate the anniversary of the proclamation of the republic after the constitutional referendum on June 2, 1946 (Festa Della Repubblica), began with the playing of the national anthems of both Italy and Turkey.

Following the start of the reception, Ambassador Marrapodi delivered a speech, noting that this was the third time he celebrated Italy’s national holiday in Ankara. He expressed appreciation for the journey and valued every moment of it, stating their ongoing efforts to enhance the full potential of bilateral relations. He emphasized the shared goal of facing challenges, advancing common strategic objectives such as stability and poverty alleviation, and promoting cooperation to increase collective strength.

In his speech, Deputy Minister Mehmet Kemal Bozay highlighted that diplomatic relations between Turkey and Italy date back almost 170 years and that the rich Mediterranean history, civilization, and culture shared by both countries enrich the bilateral relationship and facilitate contacts and cooperation in all fields. Bozay emphasized that Italy has long been a friend, ally, and strategic partner, aiming to turn all challenges into opportunities and enhance cooperation, particularly in regions such as Central Asia and Africa.

Following the speeches, plaques were presented to the sponsors of the national day celebration, and a meal was served, featuring Italian delicacies that were enjoyed by the guests visiting the stands. The celebration also included the presentation of Italian-made cars and motorcycles. After the meal, guests enjoyed a DJ performance by Tuba Lüleci Alaçam, and they didn’t leave the embassy’s garden until midnight.