BALE FESTiVALi NE ANKARA DAMGASI

Amazonlar (3)

4. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali, geçtiğimiz günlerde sona erdi.

Festivalin açılışını Ankara Devlet Opera ve Balesi eseri Kont Dracula yaptı. Uluslararası jürinin en iyi dansçıları seçtiği yarışmada Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından 20 yaşındaki İlham Turgut, farklı ülkelerden çok sayıda yarışmacıyı geride bırakarak ikinci oldu.

2013-14 sezonunda prömiyer yapan ve her temsili kapalı gişe oynayan Ankara Devlet Opera ve Balesi eseri Kont Dracula Balesi, Ankara dışında izleyici ile buluştu. Eser 4. İstanbul Bale Yarışması ve Festivali’nin açılışında Zorlu Center’da temsil edildi. Temsili, yarışma için Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü dansçılar ve koreograflar da izledi. Aralarında Irek Mukhamedov, Letizia Giuliani, Beatrice Knop, Vladimir Malakhov gibi önemli isimlerin de izlediği eser, dakikalarca ayakta alkışlandı.

dob bale Busra Ay-ilham Turgut

Büşra Ay-İlham Turgut

İKİNCİLİK VE ÜÇÜNCÜLÜK

Bu yıl dördüncüsü yapılan Bale Yarışması’nda ise Ankara Devlet Opera ve Balesi dansçılarından İlham Turgut ve Mersin Devlet Opera ve Balesi dansçılarından Büşra Ay, dereceye girdi. Turgut, erkeklerde ikinci olurken, Ay da kadınlarda üçüncü oldu. İki bale sanatçısı da Irek Mukhamedov, Letizia Giuliani, Beatrice Knop, Vladimir Malakhov, Meriç Sümen Kanan, Özkan Arslan Jae Keun Park, Vadim Pisarev ve Evlyn Teri’den oluşan jüri karşısında ter döktü. İlham Turgut ve Büşra Ay, farklı ülkelerden gelen yüzlerce dansçı arasından sıyrılarak, dereceye girme başarısını gösterdi.

TÜRK BALESİ ÇOK İYİ SEVİYEDE

Festival ve yarışma ile ilgili konuşan Ankara Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı Serhat Güdül, bu başarıların Türk balesinin uluslararası alanda geldiği noktayı gösterdiğini söyledi. Güdül, “Hem Dracula’nın bu kadar büyük ilgi görmesi hem de bu başarılar, bize yoğun geçen sezonun bir ödülü gibi oldu. Yarışmalar, ülkelerin teknik seviyesinin nerede olduğunu gösterme fırsatı sunuyor. Bizim çalışma sistemimiz ve dünya ülkelerinin sisteminin karşılaştırma fırsatı buluyoruz. Türk balesinin çok iyi bir seviyede olduğunu gördük. Kont Dracula’yı izleyenler, uzun süredir böylesine iyi bir klasik bale izlemediklerini söylediler” dedi.

FİLM İZLER GİBİ

Serhat Güdül, geride bıraktığımız sezonla ilgili olarak da, “2013-2014 sezonu çok güçlü geçti. Amazonlar, Sevginin Bedeli, Kont Dracula, Coppelia ve Akdeniz Esintisi’ni sahneledik. Temsillerimizin biletleri çıktığı gün tükendi. Bugüne kadar yapılan gişe hasılatını kırdık. Gelecek sezonu çok talep olması nedeniyle Dracula ile sezonu açacağız. Dracula, Harem, Coppelia ve Akdeniz Esintisi’nin yanısıra yeni bir eserin prömiyerini yapacağız. Temsil sayımızı artırmaya çalışıyoruz. Bunun bizim ve Ankara seyircisi için faydalı olduğunu söyleyebilirim. Balenin ne kadar özel ve mükemmel bir sanat olduğunu göstermiş oluyoruz. Bir sinema filmi izler gibi hiç sıkılmadan ve zevkle izlenen, konularını net anlatan eserler sunuyoruz” diye konuştu.