PEMBE KÖŞK 23 NİSAN’DA ZİYARETE AÇILIYOR

ismet-inonu-muze-evler-pembe-kosk

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” nedeniyle, Pembe Köşk olarak bilinen İSMET İNÖNÜ EVİ 20 Nisan–25 Mayıs 2014 tarihleri arasında her gün 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 arasında okullar ve halkın ziyaretine ücretsiz olarak açılacaktır.

İnönü Vakfı tarafından yapılan açıklama şöyle:

Geçen sene Pembe Köşk’te ve bütün Türkiye’de, Lozan Barış Antlaşması’nın 90. Yıldönümü nedeniyle etkinlikler düzenlenmişti.

Bu sene ise Lozan Konferansı’nın kesinti döneminde İzmir’de yapılan ve az bilinen, Türkiye’nin bağımsızlığına yönelik gelişmeler, çalışmalar üzerinde durmayı düşündük.

Daha çok toplantının yapıldığı şehir, İzmir adıyla anılan “Türkiye (İzmir) İktisat Kongresi”  17 Şubat – 4 Mart 1923 arasında gerçekleşiyor.

Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir ve Mahmut Esat Bozkurt’un yönetiminde  çok önemli tartışmalar yapılıyor, kararlar alınıyor.

Kurtuluş Savaşı yeni bitmiş, daha barış bile imzalanmamış ama Türkiye’nin dört bir tarafından tüccarlar, işçiler, çiftçiler ve sanayiciler davet edilerek, kongreye 1135 delegenin katılımı sağlanıyor. O günkü şartlar, yokluklarla, olumsuzluklarla…

Diğer taraftan İsmet Paşa’nın ailesi, İzmir kurtulduktan sonra, Konya’dan İzmir’e taşınıyor ve şimdiki Vali Konağına yerleşiyor.

Mevhibe Hanım, Paşasına kavuşmuş, aynı evde yaşama mutluluğuna erişmiş.

Siz değerli basınımızla, İzmir İktisat Kongresi’nin heyecanını ve İsmet Paşa ailesinin o günlerdeki yaşantısını,  elimizdeki anılar, mektuplar, nesneler ile paylaşmak istedik.

Kongre Başkanı Kazım Karabekir  ve İktisat Vekili Mahmut Esat Bozkurt’un yakınlarının da bizimle olacağı 19 Nisan Cumartesi günü Sayın Dr.Serdar Şahinkaya  “Türkiye (İzmir) İktisat Kongresi” ile ilgili  bizlere aydınlatıcı bir konuşma yapacak.