33. YIL SERGİSİ FARUK SADE ’YE ADANDI

Galeri Siyah Beyaz , geçtiğimiz yıl vefat eden galerinin kurucusu Faruk Sade ’ye adanan 33. Yıl Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. 37 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi 7 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, Faruk Sade’nin ‘Sanatın asıl kurtarıcı tarafı, bizi varlığımızdan şüpheye düşürmesidir’ sözünden hareketle ortaya çıktı.

Galerinin kurucusu ve yöneticisi olan ve kısa bir süre önce hayata veda eden Faruk Sade ’nin kızı Sera Sade, serginin ortaya çıkışını anlattı. Sade, 33. yıla özel olarak hazırlanan kitapta şu sözlerle anlatıyor: “Sevgili Faruk, senin ev sevdiğin ve her zaman oturduğun film odandaki koltuğa oturdum. Hemen sağ taraftaki çekmeceyi açtım. Senin 1980’de Paris’e gitmeden tutmaya başladığın defterini buldum. Bana galeriyi devrettiğinde benim olduğum yaştasın, ikimizin de dönüm noktası… O defterde bir sayfaya denk geldim. ‘Sanatın asım kurtarıcı tarafı, bizi varlığımızdan şüpheye düşünmesidir.’ Yazıyordu.  1 Ağustos; tam da varlığımızdan ve gerçeklikten şüphe ettiğim ‘O’ gün. Bu sergi senin için… Bu kitap senin için… Herkesin içinden geldiği gibi, hiçbir sanatsal kaygı olmadan en saf duygularla yapılan işler… Bir anma değil, aksine bu senin hayatının kutlanması. Çok renkli, aynı senin gibi.”

37 Sanatçının Eserleri 33. Yıl sergisinde

Galeri Siyah Beyaz ‘ın 33. yıl sergisinde Erdağ Aksel, Murat Artu, Beril Ateş, Yılmaz Aysan, Kezban Arca Batıbeki, Bedri Baykam, François Bouillon, Figen Cebe, Ela Cindoruk, Bahadır Çolak, Ebru Döşekçi, Fırat Engin, Gülsün Karamustafa, Nihat Kemankaşlı, Hüsamettin Koçan, Ali Kotan, Komet, Sıtkı Kösemen, Piotr Klemensiewicz, Alev Mavitan, Bihrat Mavitan, Tan Mavitan, Murat Morova, Mehmet Nazım, Mübin Orhon, Ahmet Öğüt, Murathan Özbek, Süha Özkan, Ardan Özmenoğlu, Günnur Özsoy, Nazan Pak, Seza Paker, Seçkin Pirim, Nevzat Sayın, Erhan Şengel, Gökhan Tüfekçi ve Emre Zeytinoğlu’nun eserleri yer alıyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8