ERiMTAN MÜZESi KAPILARINI AÇTI

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kapılarını açtı.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kapılarını açtı.

İşadamı Yüksel Erimtan tarafından kurulan müze, Ankara Kalesi’nin girişindeki 3 yıkılmış Ankara evinin bir bütün halinde ele alınmasıyla oluşturuldu. Yüksel Erimtan’a ait 2000 parçalık tarihi eser koleksiyonunun sergileneceği müzenin açılışına iş dünyasının tanınan isimleri ve sanat tutkunu koleksiyonerler katıldı.

Yüksel-Nurdan Erimtan

Yüksel-Nurdan Erimtan

YÜZÜK TAŞLARIYLA BAŞLAYAN KOLEKSİYONERLİK YOLCULUĞU

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ‘nde Tunç Çağı ve Hitit ile başlayıp, Geç Roma ve Bizans uygarlıklarına kadar uzanan döneme ait taşınır eserler bulunuyor. Ankara’nın ilk özel arkeoloji ve sanat müzesi olma özelliği taşıyan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ’nde tabletler, sikkeler, mühürler, kemerler, cımbız ve ayna gibi eserler sergileniyor. Koleksiyonerlik merakının 1960’lı yıllarda Mersin’de bir avuç yüzük taşı ile başladığını belirten Erimtan, iki köylünün elinde gördüğü taşların babasından yadigar taşları hatırlattığını ve koleksiyonerlik yolculuğunun başladığını söyledi.

Müzede dünyadaki en eski görsel belgeler olan Fayum Portreleri, ziyarete sunulan eserler arasında yer alıyor. Ayrıca Romalıların ziyafet sofrası da, müzenin ana sergi salonunda bulunuyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9