AVRUPA FİLM GÜNLERİ BAŞLADI


Avrupa Film Günleri Büyülüfener Sineması’nda yapılan gala ile başladı. Ukrayna, Almanya, Polonya ve Slovakya ortak yapımı Bozkır adlı filmin gösteriminin yapıldığı galaya, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Vaino Reinart, Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars ile sanat severler ve basın mensupları katıldı.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri kapsamında, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 10 ilde AB üyesi ülkelere ait ödüllü filmler gösterilecek. Gösterimi yapılacak filmler arasında Bozkır, Köylüler, Ben Zlatan ve Ufuktaki Savaş yer alıyor.

UKRAYNA’YA DESTEK

Bu yıl ikincisi düzenlenen Avrupa Film Günleri’nin galasında açılış konuşmasını yapan Nikolaus Meyer-Landrut, “festivalin Ukrayna yapımı bir film ile açılması Ukrayna ile olan ortaklığımızın sarsılmaz bir göstergesidir. Ayrıca, Ukrayna’nın aklımızda olduğunun ve Rusya saldırıları karşısında Ukrayna’ya olan desteğimizin de göstergesidir” dedi. Landrut basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise Avrupa Birliği konseyinin Ukrayna’nın birliğe katılım müzakerelerinin başlaması yönünde karar aldığını açıkladı. Ukrayna’nın Avrupa’nın bir parçası olduğunu söyleyen Landrut, katılım kriterlerinin karşılandığı takdirde Ukrayna’nın AB üyesi olabileceğini de ifade etti.

TÜRKİYE-UKRAYNA DOSTLUĞU

Galada konuşan Büyükelçi Bodnar , Ukrayna sinemasının “dost ülke” Türkiye’de seyirciyle buluşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bodnar, “Bu yıl bir Ukrayna filminin beyaz perdeye yansıtılması ve Ukrayna’nın AB’ye katılım müzakerelerinin başlatılması kararı bir arada. Bu da kendi başına sembolik bir anlam taşıyor.” diye konuştu.

22 ÜLKEDEN FİLM YER ALIYOR

22 Avrupa ülkesinden yapımların yer aldığı festivalde, Zlatan Ibrahimovic’in büyüme hikayesini anlatan İsveç yapımı I Am Zlatan (Ben Zlatan) ve İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden önceki son günleri beyazperdeye taşıyan Estonya yapımı Ufuktaki Savaş filmleri gösterimi yapılacak filmler arasında yer alıyor.

Çekim tekniği ve hikayesiyle Oscar adayı Polonya yapımı Köylüler ile Hollanda ve Almanya ortak çalışması “Kuaför Romy” de festivalde dikkat çeken filmler arasında. 

Avrupa Film Günleri Kapsamında halka açık olacak ücretsiz gösterimler Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda 16-21 Nisan tarihlerinde; İstanbul’da ise 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak. Antalya, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, İzmir, Samsun ve Trabzon’da 8-12 Mayıs tarihlerinde gösterime girecek.