FOTOĞRAFIN USTASI ARA GÜLER İÇİN “VEFA GECESİ” DÜZENLENDİ

Ara Güler vefa gecesi mayatta magazin haberler

89 yaşındaki fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler için Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Ara Güler’e Vefa Gecesi’ düzenledi.

Geceye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile foto muhabiri ve belgeselci Coşkun Aral ve çok sayıda fotoğraf sanatçısı ile vatandaşlar katıldı. Programın açılışında Ara Güler’in hayatının anlatıldığı belgesel salonda büyük beğeni topladı.

Ara Güler : “Dünyada en mühim bilgi tarihtir”

Gecede konuşan ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler kalabalığı gördüğü için çok heyecanlandığını belirtti. Güler, dünyada en mühim bilginin tarih olduğunu; ancak tarih ile geçmişin öğrenilebileceğini dile getirdi. 

Kalın: “Anı yakalamak ustalık işi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Foto muhabirliği tarihe düşürmek, tarihi kayıt etmek, o anı yakalamak aslında bizim medeniyetimizin çok önemli değerlerinden bir tanesine atıfta bulunuyor, ama bunun ne kadar farkındayız bilmiyorum. O anı yakalamak hakikaten ustalık işi. O an fotoğraf karelerinde donduğu an, bu tarihi bir an olabilir, yoğurtçunun bir anı olabilir, 1952’de olabilir, 1998’de olabilir, 2018’de olabilir ama o an öyle bir şeydir ki sizin, bizim irademiz dışında bir şeydir. O an gelir size adeta ben geldim der ve alıcısı açık olan kişi sanatçı, fotoğrafçı her kimse o anı yakalar” şeklinde konuştu.