25. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

25. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen festivalin açılışı CumhurbaşkanlığıSenfoni Orkestrası Konser Salonu’nda düzenlenen törenle yapıldı. Açılışın sunuculuğunu yapan Yekta Kopan’a  Sanatçı Hakan Ali Toker piyanosuyla eşlik etti.  Geceye Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul, Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen, Hülya Koçyiğit, Rüştü Asyalı, Semih Sergen, Tamer Levent, Selen Uçer, Hatice Aslan, Engin Altan Düzyatan, Yüksel Aksu ve Derviş Zaim’in yanı sıra çok sayıda oyuncu ve yurt dışından konuklar katıldı.

ONUR ÖDÜLLERİ

Festivalin açılış töreninde “Aziz Nesin Emek Ödülü”ne layık görülen sanatçı Hülya Koçyiğit’e ödülünü, torunu Neslişah Alkoçlar’ın nişanlısı, oyuncu Engin Altan Düzyatan verdi. Ödüllün kendisini çok onurlandırdığını ifade eden Koçyiğit, “Sinema bireysel bir sanat değil, biz ekip olarak başarıyı kucakladık ve onu yaşatmak için hep ekip ruhuyla çalıştık. Beni yetiştiren, emeği geçen Türk sinemasını var eden ustalarımı anmadan aranızdan ayrılmak istemiyorum. Gerçek onur, saygı ve emek onların. Yaşasın Türk sineması” diye konuştu.

Kitle İletişimi Ödülü Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’na takdim edildi. “Sanat Çınarı Ödülü” de balerin Meriç Sümen’in oldu.