CSO BiNASININ iNŞASI DEVAM EDiYOR

ankara yeni cso binasi (1)

Ankara’da yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ( CSO ) Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları’nın inşaatı devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devam eden inşaat ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, uluslararası bir proje yarışmasıyla seçilen ve Başkent’e, gelişen Türkiye’ye yaraşır “CSO Konser Salonu ve Koro Çalışma Binalarının”, 154 bin 17 metrekarelik arazi üzerinde toplam 62 bin 557 metrekare ve 5 bloktan oluştuğundan bahsedildi.

İnşaatın şu an bulunduğu aşamada, koro çalışma binalarının bulunduğu ve 7 bin 747 metrekarelik alana sahip 4 katlı A bloku kaba inşaatı tamamlanmış bulunuyor. Dış cephe çatı mermer kaplama imalatlarında ise sona yaklaşıldığı belirtiliyor. Konser salonları ve fuaye binalarından oluşan B blok, 21 bin 773 metrekarelik alana kuruldu. Yumurta (elipsoid) formundaki 2 bin 500 kişilik konser salonunun yer aldığı B3 blokunun yanı sıra 500 kişilik B1 blok da küre formunda inşa edildi.

Özel Mimari

Türkiye’de ilk defa uygulanan şişme kalıp (membran) yöntemiyle inşa edilen yapının kalıp sistemi bir ABD firmasının gözetiminde, tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından yapıldı. Şişme kalıp temele yerleştirildikten sonra basınçlı hava ile şişirildi, ardından kalıbın içine ısı izolasyonu için poliüretan püskürtüldü ve üstüne demir döşenip “shotcrete” betonu atıldı. Toplam beton kalınlığı akustik nedeniyle elipsoid salonda 52 santimetre, küre şeklindeki salonda ise 30 santimetre olan inşaatın kabuk beton imalatları da tamamlandı. Diğer blokların ise hızla tamamlandığı belirtildi.

mayatta.com’u sosyal medyada takip ediniz

YASAL UYARI:

Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece mayatta.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.