68. CANNES FiLM FESTiVALi BAŞLADI

68 cannes film festival mayatta

68.Cannes Film Festivali kapılarını açtı. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de sinemaseverlerin yakından takip ettiği festivalin açılışı Emmanuelle Bercot’nun “La Tete Haute” filmi ile yapılıyor. 24 mayıs’a kadar devam edecek olan Cannes Film Festivali’nde 2 Türk yönetmen yer alıyor. Ziya Demirel kısa metraj dalında “Salı” ile Deniz Gamze Ergüven ise “Yönetmenlerin 15 Günü” adlı paralel seçkide Fransız yapımı “Mustang” isimli filmiyle festivalde ödül için yarışacak. Festivalde 83 film yarışacak. Jüride bu sene iki sürpriz isim yer alıyor. Sienna Miller ve Jake Gyllenhaal. İki ismin dışında Fransız Oyuncu Sophie Marceau, Kanadalı Xavier Dolan, Meksikalı Yönetmen Guillerma Del Toro, İspanyol oyuncu Rossy de Palma ve Malili Şarkıcı Rokia Traore bulunuyor. Jüri Başkanı olarak da ünlü yönetmen kardeşler Joel Cohen ve Ethan Cohen belirlendi.

68. Cannes Film Festivali ‘nin tanıtım afişinde, 1982 yılında hayatını kaybeden ve bu yıl 100. yaşına giren İsveçli aktris İngrid Bergman’ın efsane ’Casablanca’ filminden alınan gülümseyen fotoğrafı yer alıyor.

2015 Altın Palmiye’ye aday olan filmler ve yönetmenleri ise şöyle:

“Sicario : Denis Villeneuve, The Sea of Trees : Gus Van Sant, Louder Than Bombs : Joachim Trier, Youth : Paolo Sorrentino, Saul Fia : Laszlo Nemes, Mia Madre : Nanni Moretti, Mon Roi : Maiwenn, The Lobster : Yorgos Lanthimos, Macbeth : Justin Kurzel, Umimachi Diary : Hirokazu Kore-Eda, Shan He Gu Ren : Jia Zhang-Ke, Nie Yinniang : Hou Hsiao Hsien, Carol : Todd Haynes, Il Racconto Dei Racconti : Matteo Garrone, Margurite et Julien : Valerie Donzelli, La Loi du Marche : Stephane Brize, Dheepan : Jacques Audiard.”

ethan-and-joel-coen-cannes-mayatta

Joel Cohen, Ethan Cohen