ANKARA’DA 14 TEMMUZ KUTLAMASI

14 temmuz kutlamasi- fransa buyukelciligi-ankara, charles fries, fikri isik

Charles Fries, Fikri Işık

14 Temmuz Fransız Milli Günü Ankara Büyükelçiliğinde kutlandı.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries’in ev sahipliğindeki resepsiyona, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yabancı diplomatik misyon temsilcileri, iş dünyasının önde gelen isimleri ve basın mensupları katıldı.

14 Temmuz Fransız Milli Günü Resepsiyonu iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Ardından, ev sahibi Büyükelçi Fries ve Bakan Işık birer konuşma yaptı.

Büyükelçi Fries; Fransa ve Türkiye’nin son yıllarda zalim terörün kurbanı olduğunu belirtirken, bunun iki ülke arasındaki iş birliğini artıracağını da söyledi. Charles Fries, “Geçtiğimiz yıl Eyfel Kulesi’nin Türk bayrağıyla ışıklandırılması, Atatürk Havalimanı saldırısı sonrası Fransız halkının Türk halkıyla dayanışmasını gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries, Türk, Fransız ve İtalyan sanayicilerin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın kararlı teşviği sayesinde hava ve savunma alanında ilk anlaşmayı imzaladıklarını ve gelecek vadeden bu iş birliğinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Büyükelçi konuşmasını “Yaşasın Türkiye, Yaşasın Fransa, Yaşasın Fransa-Türkiye dostluğu” sözleriyle bitirdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise konuşmasında; Türkiye ve Fransa arasında savunma sanayi alanında önemi çalışmalar yapıldığını belirtti. Bakan Işık: “Savunma sanayisi alanındaki iş birliğimizin en somut gelişmelerinden birisi, Eurosam Konsorsiyumu ve Türk savunma sanayisi arasında hava ve füze savunma sisteminin birlikte geliştirilmesi ve üretilmesi konusundaki müşterek iradenin kayda geçirilmesi olmuştur. Böylece, bu iş birliği içinde yer alan Türk, Fransız ve İtalyan şirketler, söz konusu sistemin, üç ülkenin ihtiyaçlarına göre tanımlaması için çalışacaklardır” dedi.

Konuşmaların ardından el şıkısan Bakan Işık ve Büyükelçi Fries daha sonda Fransız Bayrağın renklerini taşıyan pastayı kesti.

Elçilik bahçesine kurulan büfelerde Fransa’ya has yiyecek ve içecekler ikram edildi. Yemeğin ardından konuklar dans pistine geldi. Gelenekselleşen danslı kutlamaya tüm konuklar katıldı. Gece yarısına kadar süren partide dj performansı ve dans hakim oldu.

14 temmuz kutlamasi- fransa buyukelciligi-ankara, charles fries, fikri isik

Charles Fries, Fikri Işık

Brendan Ward, Şevki Mütevellioğlu, Eduardo Gradilone Neto-Senhora Diva Gradilone

14 temmuz kutlamasi- fransa buyukelciligi-richard moore, john r. bass

Richard Moore, John R. Bass