100’ÜNCÜ YIL ETKİNLİKLERİ RESEPSİYONLA BAŞLADI

turkiye japonya 100 yil resepsiyonu
Türkiye Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümü nedeniyle CerModern’de bir resepsiyon düzenlendi. Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen etkinliklerin açılış töreninde Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata ev sahipliğini üstlendi.
Her Zaman Sıcak ve Dostça

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Japonya Parlamenter Dışişleri Bakan Yardımcısı Fukazawa Yoichi, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Japonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hulki Cevizoğlu’nun yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetliler katıldığı resepsiyonda konuşan Ahmet Yıldız, Japonya ile diplomatik ilişkilerin 1924 yılında resmen tesis edildiğini belirterek, “Japonya nezdindeki ilk temsilciliğimizi ise 1925 yılında açtık. Türkiye ve Japonya halkları, aralarındaki coğrafi uzaklığa rağmen birbirlerine karşı her zaman sıcak ve dostça duygular içindedir” dedi.

Büyükelçi Katsumata, iki ülkenin zor zamanlarda birbirine yardım ettiğine vurgu yaparak, “Japonya ve Türkiye, deprem gibi doğal afetlerle karşı karşıya kalan ülkelerdir ve her şeyden önemlisi uzun bir dostluk geçmişine sahiplerdir. Sıkıntılı günlerde hep birbirimize yardım ettik” dedi. Katsumata, zor günler yaşansa da Japon halkının kalbinin her zaman Türkiye ile birlikte olduğunu sözlerine ekledi.

Nadir Görülen Dostluk

Japonya Parlamenter Dışişleri Bakan Yardımcısı Yoichi ise konuşmasında; “Tarihte iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100 yıldan fazla sürmesine ve derinleşmeye devam etmesine nadiren rastlanır. Üstelik diğer ülkeler açısından bakıldığında, coğrafi olarak aralarında 8 bin kilometreden fazla mesafe olan Japonya ve Türkiye’nin 100. yıldönümlerini kutlamaları inanılmaz gibi görünebilir. Birbirimizin kültürüne ve tarihine saygı duyarak, saygı göstererek ve zor zamanlarda birbirimize yardım ederek dostane ilişkiler kurduğumuzu, atalarımız ve şimdi de bizler hepimizi biliyoruz.”

Konuşmaların ardından ‘Mayoiga Burnu’ filmi gösterildi.