MEHMET GÜLERYÜZ ADI BU SALONDA YAŞAYACAK

← →

Ünlü ressam Mehmet Güleryüz'ün adı sheraton Ankara'da fuaye salonuna verildiMehmet Güleryüz ’ün ismi 1991 yılından itibaren resimlerinin sergilendiği Sheraton Ankara Otel’deki bir salona verildi.

Türk resminin usta isimlerinden Mehmet Güleryüz’ün isminin, resimlerinin sergilendiği Sheraton Otel’deki salona verilmesi nedeniyle özel bir davet düzenlendi. Davete, aralarında İsrail, Belçika, İngiltere, Finlandiya, Norveç büyükelçileri ile Ankara ve İstanbul’un önde gelen isimleri katıldı. Davetin ev sahipliğini otelin Genel Müdürü Sinan Köseoğlu üstlendi. Köseoğlu, 20 yıl önce Ankara’da görev yaptığını ve bundan yaklaşık altı ay önce tekrar Başkent’e geldiğini belirtti. Köseoğlu, Mehmet Güleryüz’ün eserlerinin 1991 yılından itibaren sergilendiği ve salona girdiğinde çok heyecanlandığını söyleyerek, “Gün geçtikçe insanların burayı tamamen tanımadığını ve anıtsal eserlerin yeterince görülmediğini düşündüm. Bu eserlerin tanınması ve bilinmesi için usta sanatçının ismini, resimlerin sergilendiği salona vermeyi uygun gördük” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ DÜŞÜNCENİN ÜRÜNÜ

Mehmet Güleryüz de, 27 yıl sonra resimlerinin tekrar gündeme gelmesinin beklemediği bir şey olduğunu söyledi. Güleryüz, şunları söyledi: “Yaptığım işle 27 yıl sonra karşılamak biraz korkutucu. Bugünkü bakışımla acaba resimlerim benden geçer not alacak mı diye endişem vardı. Bu büyüklükte bir yapı içinde, yerleşik olarak eserleriniz sergilendiğinde bu eserler artık milletin malı haline geliyor. Bu tür şeyleri göstermek ve görmek gerekiyor. Bizim eksiğimiz görgü. Var olanları biliyor muyuz? Bu ülkedeki sanatsal değerlerle ilişkimiz ne? Bu soru çok önemli. Bunlar bizim yaşamımızın ispatıdır. Bu milletin varlık ispatıdır. Bu kimsenin malı değildir. Bu Türkiye’deki düşüncenin ürünüdür.

← →

Devamını oku:
Su idil CerModern'deki
GENÇ CAZCI SU iDiL İLE PLAY

Tweet Su idil CerModern’deki performansıyla sevenlerine keyifli bir caz konseri...

Fransız Kültür Merkezi sezon açılışı dinçer özel perküsyon performansı - mayatta haber
KÜLTÜR SEZONUNA PERKÜSYONLU AÇILIŞ

TweetFransız Kültür Merkezi ’nin sezon açılışı sebebiyle Ankara’da bir etkinlik...

Kapat