KANADA MiLLi GÜNÜ ANKARA'DA KUTLANDI - Mayatta

KANADA MiLLi GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

← →
karen blumenschein, chris cooter- Kanada milli günü ve kanada-Türkiye ilişkilerinin 75. yılı kutlamaları-ankara 29.06.2018

karen blumenschein-chris cooter

Büyükelçi Cooter “Çanakkale Ortak Değerimiz”

“Bu yıl dönümünü somutlaştırmak için Gelibolu’da hayatlarını kaybeden Caribou Alayı askerleri için bir anıt dikeceğiz. Ayrıca Türkiye de bu alayın memleketi olan New Foundland’da bir anıt dikecek.” dedi.

Büyükelçi Cooter, binlerce Türk öğrencinin Kanada’da eğitim aldığını anımsatarak, “İlişkilerimizin ilerlemesinin bir diğer sebebi ise birbirimizin iş dünyalarına yatırım yapmamız, ileri teknolojinin paylaşımında ortak olmamız ve küresel rekabette dayanışma içinde olmamız.” ifadesini kullandı. 

Chris Cooter, “Türkiye gibi biz de mültecilere yardım etme konusuna kendimizi adadık. Bu mülteciler arasında Myanmar’daki Arakanlılar’da var. Bunun yanı sıra kimyasal silahların kullanılmasıyla mücadele ediyoruz. Bunun korkunç sonuçlarını komşu ülke Suriye’de gördük.” yorumunu yaptı. 

“Her demokrasinin zorluklarla karşılaştığını biliyoruz. Mesela Kanada’da bizim hedefimiz kutuplaşmadan ziyade dahil etme, korkudan ziyade rasyonel tartışma ortamı. Biz, uzlaşmayı takdir ediyor, köprüler kurmayı umut ediyoruz, duvarlar değil. Ortak bir ülke olarak biz Türkiye’nin kendi geleceğine tartışarak kendisinin karar vermesi gerektiğine inanıyoruz. Demokrasi konusunda, diyalog içerisinde olarak birbirimizden dersler çıkarmaya daima hazırız.”

Ermeni Teröristler Tarafından Katledilen Diplomatlarımızı Andı

Bakan Özlü, “Zamanla yakın dostluk ve dayanışma bağlarına evrilen ilişkilerimiz, NATO müttefikliği ile taçlandırılmıştır. Gücünü tarihten alan bu kuvvetli bağlar bugün de Türkiye-Kanada ilişkilerine yol göstermeye devam etmektedir.” dedi.

Türkiye veKanada’nın Gelibolu’da yaşanan acıları iki ülke halkı arasında sarsılmaz bir dostluğun temeli haline getirmeyi bildiğini dile getiren Özlü, “Türkiye ve Kanada bugün de ‘Gelibolu ruhunu’ hayatta tutmaya devam etmektedir. Ülkemizde Çanakkale’de, Kanada’da ise Newfoundland ve Labrador Eyaleti’nin başkenti St. John’s’da karşılıklı olarak dikilecek anıtlarla bu ruhu gelecek nesillere de aktarabilecek olmaktan mutluluk duyuyoruz. 1982 yılında Ottava’da Ermeni teröristlerce hunharca katledilen Ottava Büyükelçiliğimiz Askeri Ataşesi Atilla Altıkat’ın anısına, yurt dışındaki görevleri sırasında şehit olan tüm diplomat ve kamu görevlilerine ithaf edilen Altıkat Anıtı da bu ruhu Kanada’da en iyi şekilde sembolleştirmektedir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kanadave Türkiye’nin leziz yemeklerini tadan katılımcılar daha sonra Stereo Müzik grubunun sahne performansı ile eğlendi.Kanada milli günü ve kanada-Türkiye ilişkilerinin 75. yılı kutlamaları-ankara 29.06.2018

Melissa Welch- Kanada milli günü ve kanada-Türkiye ilişkilerinin 75. yılı kutlamaları-ankara 29.06.2018

Melissa Welch

karoline thorstensen-kaja nordby, Nora stai, stine bosheim- Kanada milli günü ve kanada-Türkiye ilişkilerinin 75. yılı kutlamaları-ankara 29.06.2018

Karoline Thorstensen, Kaja Nordby, Nora Stai, Stine Bosheim

Pule Malefane,Olivia Malefane- Kanada milli günü ve kanada-Türkiye ilişkilerinin 75. yılı kutlamaları-ankara 29.06.2018

Pule-Olivia Malefane

← →